Doradztwo zawodowe w szkole.
W tak zwanych dzisiejszych czasach, wszechstronny rozwój ucznia zatacza bardzo szerokie kręgi i wychodzi poza edukację szkolną. Jednak już w szkole warto budować ścieżki indywidualnego rozwoju ucznia z uwzględnieniem jego najmocniejszych stron i wymagań rynku na dziś i w szerszym horyzoncie czasowym.
W szkole doradztwo zawodowe zatem koncentruje się na:
? dostępie do informacji edukacyjnej i zawodowej ? dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców,
? poszerzaniu edukacyjnych i zawodowych perspektyw uczniów,
? zwiększaniu umiejętności podejmowania świadomych, trafniejszych decyzji edukacyjnych i zawodowych,
? ułatwieniu wejścia na rynek pracy dzięki poznaniu procedur pozyskiwania i utrzymania pracy,
? świadomości konieczności i możliwości zmian w zaplanowanej karierze zawodowej,
? minimalizowaniu niepowodzeń szkolnych, zniechęcenia, porzucania szkoły a potem pracy, jako konsekwencji niewłaściwych wyborów.
? udzielaniu indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.
? prowadzeniu grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
? kierowaniu, w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy, lekarzy itp.
? wspieraniu rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych poprzez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, udostępnianie im informacji i materiałów do pracy z uczniami itp.
? współpracy z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolny system doradztwa: kuratoria oświaty, centra informacji i planowania kariery zawodowej, poradnie psychologiczno ? pedagogiczne, powiatowe urzędy pracy, wojewódzkie komendy OHP, zakłady doskonalenia zawodowego, izby rzemieślnicze i małej przedsiębiorczości, organizacje zrzeszające pracodawców itp.
? systematycznym podnoszeniu własnych kwalifikacji nauczycieli.