Maraton Pisania Listów Amnesty International w Liceum ROE.

Maraton grafika podsumowanie

 

 

27 listopada uczniowie  z Liceum ROE, tradycyjnie, wzięli udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Akcja w formie online, została zorganizowana przez samorząd uczniowski a jej koordynatorem była Wiktoria Młynarczyk z klasy 3b- wiceprzewodnicząca samorządu.

 

 

 

 

 

 

W tym roku nasi uczniowie pisali listy i petycje w sprawach:
– Natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Nassimy z Arabii Saudyjskiej i innych aktywistek działających na rzecz praw kobiet w tym kraju.

– Wszczęcia śledztwa przeciwko dowódcom, którzy ponoszą odpowiedzialność za postrzelenie Gustavo Gatica z Chile, który dołączył do protestów przeciw rosnącym nierównościom i wskutek działania policji na zawsze stracił wzrok.
– Natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia skazanego na więzienie za wykonywanie swojej pracy dziennikarza Khaleda Drareni z Algierii, który zawsze wierzył w dziennikarstwo oparte na słusznych zasadach i wycofania wszystkich stawianych mu zarzutów.
– Natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia Germaina Rukuki, obrońcy praw człowieka z Burundi, skazanego na 32 lata więzienia pod fałszywymi zarzutami w  nieuczciwym procesie.
– Wycofanie wszystkich zarzutów i umorzenie sprawy przeciwko ?Trójce z El Hiblu?- trójce nastolatków  na morzu, zdesperowanych, aby uciec od przemocy, jaka ogarnęła Libię, którzy występowali w roli tłumaczy, chcąc chronić własne życie oraz życie ich współpasażerów znajdujących się na pontonie.
– Respektowania prawa do pokojowych zgromadzeń i oczyszczenia ze wszystkich zarzutów studentów biologii-  Melike Balkan i Özgür Gür z Turcji, członków Grupy Solidarności, organizatorów  marszów równości na swojej uczelni.
– Objęcia ochroną Jani Silva, urodzonej w samym sercu kolumbijskiej Amazonii,  aktywistce na rzecz ochrony drzew i ziemi oraz wszystkich członków ADISPA, by mogli bezpiecznie działać na rzecz ochrony bogactw naturalnych, od których zależy życie nas wszystkich.
– Uwolnienia albo osądzenia w sprawiedliwym procesie Idrisa Khattaka, eksperta ds. wymuszonych zaginięć, który jest przetrzymywany przez pakistańskie władze i może zostać oskarżony o szpiegostwo, co  może oznaczać dla niego 14 lat więzienia lub karę śmierci

Więcej informacji o Maratonie Pisania Listów Amnesty International: https://maraton.amnesty.org.pl/