Sytuacje trudne we współpracy nauczyciela z uczniem ? sposoby radzenia sobie z nimi2

Rady pedagogiczne.

1. Pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności w zakresie diagnozowania trudności we współpracy z uczniem.

2. Poznawanie metod przeciwdziałania sytuacjom trudnym.

1. Sytuacje trudne/konfliktowe definicje.

2. Rodzaje sytuacji trudnych: deprywacje, przeciążenia, zagrożenia, utrudnienia.

3. Wpływ sytuacji trudnej na zachowanie się ucznia.

4. Przyczyny sytuacji trudnych.

5. Komunikacja w sytuacjach trudnych: znaczenie treści i sposobu przekazu dla porozumienia rozmówców, schemat procesu komunikacji, sytuacje trudne, a typ rozmówcy (agresywny, niezdecydowany ? lękowy, ekspert,  podlizujący się ? manipulator).

6. Style reagowania na konflikt: rywalizacja, unikanie, kompromis, łagodzenie, kooperacja.

7. Sposoby radzenia sobie w sytuacji trudnej.

Warsztatowa forma prowadzenia zajęć, metody aktywizujące, scenki, symulacje, gry, casy, kwestionariusze, elementy wykładu interaktywnego.

Szkolenie poprowadzi psycholog, wykładowca uczelni wyższych, doświadczony trener i asesor. Realizuje zajęcia dla kadry zarządzającej, nauczycieli, rad pedagogicznych oraz młodzieży, z zakresu budowania i integracji zespołów, budowania relacji międzyludzkich, komunikacji, stresu, asertywności, technik wpływu społecznego, pracy metodami aktywizującymi. Posiada doświadczenie w zarządzaniu personelem, współtworzeniu polityki personalnej, a także polityki szkoleniowo-rozwojowej.